top of page

Szeretnél egy kistesót?


Bizony, sokszor elhangzik ez a kérdés, ha a szülő bizonytalan az újabb gyermek vállalása előtt és megkönnyebbülést, megerősítést vár a nagyobbik gyerkőctől.


Az eldöntendő kérdések kicsi korban nem minden esetben és nem minden helyzetben javasoltak.

A választás illúziója, mint eszköz nagyon hatásos például egy elindulásos hisztiben.

Ahelyett, hogy

-húzd már fel a cipőd!

azt mondjuk, hogy

-melyik cipőt választod, a villogósat vagy a csatosat?


Ezekben a helyzetekben rendben van a döntés átruházása a gyermekre, mert a végeredmény ugyanaz, de olyan szituációkban, hogy:

-döntsd már el, mikor akarsz elindulni,

vagy

-mikor akarsz kistesót?

ezek frusztrálhatják őket és nem tudnak még érdemben választ adni.

És ekkor nem is az ő dolguk.


A pszichológia tudománya úgy tartja, hogy 5 évnél nagyobb korkülönbségben már nincsenek meg azok a klasszikus dinamikák, - ez nem azt jelenti, hogy nem jó testvérek! -, csak ekkor már inkább a gondoskodóbb magatartás jelenik meg a nagyobb gyereknél, ám fontos, hogy ezt a felelősséget ne helyezzük rá, hogy a szerepében maradhasson.

Kisebb korkülönbségben a rivalizálás konkrétabb lehet és sokféle megnyilvánulása van a testvérféltékenységnek, amellett, hogy a kicsi korkülönbség miatt sokszor hasonló dolgokat fognak megélni, hasonló életszakaszokban fognak járni, míg ez 5+ év esetében inkább csak a felnőttkorra simul össze.


Ami a legfontosabb: a testvérféltékenység, a kis harcok, a kapcsolati dinamikájuk. az idomulásuk egymáshoz és a tanulási folyamataik a társas kapcsolatokban mind segítik őket az összecsiszolódásban, a szocializálódásban, az osztozkodásban, az alkalmazkodásban, az asszertivitásban, az érdekérvényesítésben, az empatizálásban, az egészséges vetélkedésben is akár.


Felnőttként is meg "kell küzdeni" a pozícióért, más belső motivációkkal bír az elsőszülött, a második és harmadik gyermek/felnőtt.


Ne fojtsuk el a viszályaikat, inkább hagyjunk teret annak, hogy ők megoldják a kis eszköztáraikkal a helyzetet és csak indokolt esetben legyünk döntőbírók!

A testvérféltékenység nem a rossz testvérkapcsolatot jelenti.

A nagytesó nem mindig undok, a kicsi pedig nem mindig "szegénykicsi".

A testvérviszályok a legjobb gyakorlópályák a későbbi kapcsolódásokra, hiszen ezekben a feszültségekben tapasztalják meg: Lehet egyszerre szeretni és kötődni úgy, hogy átmenetileg "utálom".

És ez óriási bizalomnak ad alapot.


Ne nyomjuk el ezeket, ne utasítsuk a gyerekeket arra, hogy "szeresd a másikat, add oda a játékodat, nem kiabálhatsz rá, vigyáznod kell rá, ő a kisebb, engedj neki".

Mindenkinek legyen saját játéka, amiről ő maga dönthet.

Az érzelmeknek őszintén adjunk teret és nevezzük meg, mik ezek!

A testvérek összezördüléseit nem elnyomni, hanem átsegíteni és megértetni kell.


Sőt, amikor még pocakban van a kistestvér, akkor se helyezzünk a kelleténél nagyobb hangsúlyt arra, hogy nemsokára többen lesznek.

Nagyon jó felkészíteni a testvért a változásra, de hadd legyen a nagytesó a most-ban is. Nem jó, ha már előre szorong azon, hogy milyen lesz, ha...



294 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Lélek-Fészek

Ez a csomag videó előfizetéshez társított! Köszöntelek a Lélek-Fészek online várandóstámogató programban! A program tartalmaz egy közel 2...

Comentarios


bottom of page